Sústredenie detí vs. technológie

sustredenie-deti-vs-technologie

Ako zlepšiť sústredenie detí?

Svet plný technológií prináša výzvy, rodičia však dokážu deťom pomôcť aj so zlepšovaním sústredenia sa na jednu úlohu či osobu. Ideálne je na tom pracovať už s najmenšími deťmi a osvojiť si pravidlá, ktoré tomu napomáhajú. Ako im môžete pomôcť so sústredením a efektívnym dokončovaním úloh?

1. Chcete pozornosť? Dajte pozornosť!

Deti sa učia v najväčšej miere napodobňovaním svojich rodičov. Ak sa vyhýbate svojim povinnostiam sledovaním televízie alebo četovaním s kamarátkami, popri rozhovore s dieťaťom pozeráte do mobilu alebo sa snažíte robiť 10 vecí naraz, len ťažko môžete očakávať sústredené dieťa. Vy ste najväčším vzorom pre svoje deti a ony s radosťou nasajú všetky vaše dobré návyky, ale i zlozvyky ako špongie. Venujte deťom čas, neprerušovanú pozornosť a budete k vášmu cieľu o krok bližšie.

2. Počas učenia internet blokujte

Úlohy sa jednoducho musia plniť, či sa nám to páči alebo nie. A vyžadujú si plné detské sústredenie. Internet je pre deti veľkým pokušením, ktoré nedokážu ovládať. Blokujte preto deťom prístup k internetu počas písania domácich úloh a učenia. Môžete to urobiť odobratím mobilu, pokiaľ ste v tej chvíli práve s dieťaťom doma, alebo jednoducho využiť aplikáciu, ktorá dieťaťu zablokuje prístup k akýmkoľvek hrám či sociálnym sieťam počas učenia za vás. Toto dokážete urobiť pevným nastavením času v kalendári aplikácie, kedy dieťa každý deň nebude môcť používať na svojom zariadení v dohodnutom čase aplikácie a webové stránky. Toto nastavenie môžete kedykoľvek zmeniť aj na diaľku, priamo z vašej práce.

3. Ticho nepodceňujte

Trvajte na tom, aby dieťa nepočúvalo počas učenia hudbu a nemalo zapnutý televízor. Aj to narúša jeho plnú pozornosť. Dieťa potrebuje ticho a čas, aby dokázalo zvládať efektívne úlohy, ktoré potrebuje dokončiť.

4. Limitujte množstvo času s technológiami

Odborníci sa zhodujú v tom, že neprimerané množstvo času stráveného denne s technológiami, môže tiež negatívne ovplyvniť pozornosť detí. Obzvlášť zásadoví by sme mali byť u menších detí. Dôležité je preto vyhnúť sa v priebehu dňa prestimulovaniu dieťaťa digitálnym obsahom. Určite si denný limit, koľko sa vaše deti môžu hrať na tablete alebo mobile, a neprekračujte ho. Pre menších školákov by to nemalo byť viac ako 1,5 hodiny denne.  Po uplynutí denného časového limitu dieťaťu plochu obrazovky tabletu či mobilu automaticky uzamkne. Dieťa sa bude môcť hrať a prezerať si webové stránky až na druhý deň.

5. Nezabúdajte na oddych a zdravú výživu

Rešpektujte, že dieťa je po škole väčšinou unavené a potrebuje trochu oddychu. Ak od dieťaťa požadujete vykonanie nejakej úlohy a plnú pozornosť, pomôže oddych a zdravý snack, ktorý mu dodá energiu. Vyhýbajte sa mastným jedlám a sladkostiam.

6. Rozdeľte veľké úlohy na menšie

Ani dospelým sa väčšinou nechce do veľkých úloh, keď si predstavia, čo ich čaká. Deti v tomto nie sú výnimkou. Skúste každú väčšiu úlohu rozdeliť do menších, takéto sústa už nebudú vyzerať hrozivo. Ak navyše zapojíte do procesu aj hru a kreativitu, je oveľa väčšia šanca, že vaše dieťa bude plniť úlohy sústredene a ešte aj s radosťou. Takúto zručnosť neskôr využije počas celého života.

zdroj: eduworld.sk

Zápis na školský rok 2021/22 otvorený od 1. mája 2021

Podmienky prijatia do Dúhovej škôlky:​

– Dovŕšený minimálny vek dieťaťa 2 roky

– Vyplnenie Záväznej prihlášky zákonným zástupcom dieťaťa

– Vyplnenie Informačného formulára o dieťati

– Potvrdenie pediatra o nástupe do kolektívu

– Vyhlásenie o bezinfekčnosti

– Absolvovanie úvodného pohovoru so zástupcom zriaďovateľa

– Podpísanie zmluvy o poskytnutí starostlivosti o dieťa

V prípade, že v našom kolektíve ešte nájdeme miesto, je možné prihlásiť nového kamoša, alebo kamošku v priebehu celého roka!

Postup pre aktiváciu mobilnej aplikácie

Pre zaktívnenie mobilnej aplikácie postupujte nasledovne:

A. Stiahnite si Powerapps
z obchodu Windows (pre PC, windows tablety a windows mobily)
z Obchodu Google Play (pre Android tablet, alebo Android telefóny)
z App Storu (pre iOS mobily a tablety)

B. Spustite Powerapps

C. Zadajte
Prihlasovacie meno: prihlasenie@DuhovaSkolkaCV.onmicrosoft.com
Prihlasovacie heslo: (heslo, ktoré ste obdržali v e-maily)

D. Spustite aplikáciu Dúhová škôlka  (cez 3 bodky si môžete urobiť odkaz na ploche)

E. Po spustení aplikácie zadajte PIN: (PIN, ktorý ste obdržali v e-maily)

F.  Po zadaní PIN v prípade potreby odhláste dieťa z dochádzky. Kliknutím na šípku sa Vám zobrazia možnosti odhlásenia.